Proto se rozhodli pro stavbu domu právě v rodné obci. Uprostřed přírody, kde nacházejí klid a harmonii. „Žijeme přesně tak, jak jsme si představovali. Doma si vždy skvěle odpočineme a načerpáme nové síly po práci,“ usmívá se Ivana Novotná.
Jejich dům vás nejspíš překvapí. Na první pohled totiž nepoznáte, že jde o dřevostavbu. Dřevo je sice hlavním materiálem, ale na fasádě není přiznané. Novotní zvolili tradiční vzhled omítaného domu, který se tak nijak neliší od domů okolních. Důvod byl prostý. Oba manželé jsou pracovně velmi vytížení a nechtěli trávit čas údržbou dřevěné fasády. „Náš čas je vzácný, a když nám nějaký zbude, chceme si ho užít po svém,“ říká Ivana Novotná.
JEDNODUCHÉ ROZHODOVÁNÍ
Rozhodování, zda postavit dřevostavbu, nebo zděný dům, nebylo u Novotných nijak dlouhé. „Dřevo máme rádi, v naší firmě na výrobu nábytku s ním samozřejmě hodně pracujeme. Dřevostavbu si navíc nedávno postavila také moje sestra, a celá její rodina je v ní velice spokojená,“ vysvětluje pán domu. Oceňuje rychlost, s jakou dům vyrostl. „Stál už tři měsíce od položení základové desky,“ libuje si pan Vladimír s tím, že se rodina stěhování už nemohla dočkat. „Nedovedu si představit, že bychom čekali na zděný dům se všemi jeho složitostmi a technologickými postupy. Chtěli jsme v našem domě bydlet co nejdříve,“ dodává.
Manžele Novotné uchvátilo, že dům jim na pozemku vyrostl doslova před očima. Popisují, že v pondělí přijely kamiony s jednotlivými dílci, a když všechna auta odjížděla, byla hrubá stavba domu kompletní. Samozřejmě pak ještě přišly na řadu interiéry a musel se dokončit také prostor okolo domu.
NÍZKÉ NÁKLADY NA PROVOZ
Oba chválí i náklady na provoz. Roční náklady na elektřinu činí pouhých 11 000 korun, tedy méně než tisícovku měsíčně. Dům vytápí krb na dřevo, termický solární systém se střešními kolektory pomáhá s ohřevem vody. Nechybí ani elektrokotel, který slouží spíše jako záloha a Novotní jej během roku spustili jen pětkrát.
Kvůli rozpočtu se do vybavení domu bohužel nevešel aktivní větrací systém s rekuperací tepla. Novotní ale nelitují. „Víme, že je to užitečné, ale nijak bez něj netrpíme,“ říkají a dodávají, že méně techniky v domě může být výhodou. „Nemáme ani žádné inteligentní systémy, a technické zařízení jsme ve spolupráci s projektantem redukovali na minimum. Vše přitom dobře funguje, nic nám nechybí. A možnost, že se něco pokazí, je díky tomu menší.“
Během rozhovoru zazní snad jen jediná výhrada. A to paradoxně na velikost obytné plochy patrového domu. „Trvá dlouho, než to tu všechno uklidím,“ rozpřáhne rukama paní Ivana. Bungalov si ale zvolit nemohli, protože s dvojgaráží, kterou chtěli, by byl příliš rozlehlý a vyplňoval by podstatnou část pozemku. Na tom nyní zbývá dokončit zahradu. „Chceme v ní vysázet ovocné stromy, aby dům a jeho okolí do místní krajiny dobře zapadly,“ upřesňuje.
CHTĚLI JEN HRUBOU STAVBU
Když mluví o Bílých Karpatech a Slovácku, zjihnou. Oba se tu narodili a prožili celé dětství. Vladimírova rodina navíc v místě již po několik generací podniká. Osobní vazby ke Slovácku jsou tak u Novotných velmi silné. Dlouho uvažovali o tom, že si v rodné vesnici postaví dům, a jakmile se jim naskytla možnost koupit zajímavý pozemek na kraji obce, okamžitě na ni kývli. Chtěli mít moderní dům, který by ovšem korespondoval s okolní krajinou. Návrh domu pro ně připravil příbuzný – architekt. „Zařídil také potřebnou administrativu,“ vzpomínají Novotní. Volba dodavatele domu byla podle nich rychlá. Nechali si vypracovat cenovou nabídku od několika z nich a jednoznačně se rozhodli pro Haas Fertigbau. „Chtěli jsme pouze hrubou stavbu, zbytek měli na starosti místní řemeslníci spolu s naší rodinnou firmou,“ říkají.
Nakonec tak byl jedinou komplikací při stavbě krb, na který stavební úřad a hasiči hleděli s obavami. „Vše jsme si ale vyjasnili. A na krb nedáme dopustit. Pomáhá s vytápěním a také se u něj krásně relaxuje,“ uzavírá naše povídání Vladimír Novotný.